Ve Sportovním parku Pardubice se na vás budeme v roce 2024 těšit od soboty 3. srpna až do neděle 11. srpna! :)

Sportovní park Pardubice je již hodnotnou značkou, na kterou může být město hrdé

24.8.2020

Čtvrtý ročník oblíbené letní akce s názvem Sportovní park Pardubice uběhl jako voda. Pořadatelé mají za sebou devítidenní maraton ve vysokých teplotách, ale výsledný dojem z letošního po všech stránkách náročného ročníku je veskrze pozitivní. V parku Na Špici se sportovalo od rána do večera a skvělá atmosféra dobíjela tým, dobrovolníky i návštěvníky.

„Letošní ročník byl náročný od samotných příprav. Nad vodou nás držela veřejnost, která nám prostřednictvím sociálních sítí vyjadřovala velikou podporu. Dlouho se nevědělo, co vlastně bude, museli jsme se připravit hned na několik variant a vlastně do posledního dne před startem, i během celé akce jsme byli ve střehu, že se vše může mávnutím proutku změnit. Denně jsme na ranních a večerních poradách řešili otevřené scénáře. Chtěl bych poděkovat týmu, že skvěle šlapal. Jsme již sehraní a nemusíme si nic dlouze vysvětlovat,“ ohlíží se za letošním sportováním na soutoku hlavní manažer projektu Pavel Stara. „Když přihlédnu ještě k vedrům, která provázela celých devět dnů, smekám před návštěvníky, a hlavně opět báječnými dobrovolníky, že díky ochotě a úsměvům pomohli udržet ve Sportovním parku skvělou atmosféru,“ poděkoval Pavel Stara.

Princip sportování byl stejný jako v letech předchozích – děti sportovaly na hrací karty a za zdolání 12, respektive 16 stanovišť obdržely jako odměnu diplom se jménem, nebo i medaili. Návštěvnost byla i letos výborná, byť pořadatelé podle očekávání zaznamenali pokles lidí v parku. „Není se čemu divit a počítali jsme s tím – předně se letos přes školy nedistribuovaly objednané karty, rodiče pardubických dětí si je pouze rezervovali bez povinnosti karty hradit a vyzvednout. Nikdo nedokázal odhadnout vývoj epidemiologické situace, rodiny proto plánovaly dovolené na poslední chvíli. A zmíněné vysoké teploty po teplotně průměrném červenci možná lákaly spíš k vodě než na sportoviště,“ uvedl Stara. Do parku ale naopak zavítalo mnohem víc příměstských táborů než v předchozích letech, spousta z nich do Pardubic přijela ze všech koutů východních Čech. „Čísla z pokladny, sportovních stanovišť i počty vydaných diplomů a medailí nám díky QR kódu poměrně přesně pomohly spočítat letošní návštěvnost. Ta je o 24 procent nižší než v minulých ročnících, ale i tak ji považujeme vzhledem k situaci za fantastickou. Také ukázala, že sportovat se rozhodlo skoro 30 procent nových návštěvníků, kteří u nás dosud nebyli,“ dodal Petr Mazánek ze společnosti Deep Vision, která je spolupořadatelem akce.

Na zapojených sportovních klubech bylo i letos nadchnout děti natolik, aby se v září dostavily k zápisu do jejich sportovního kroužku. „Rovnocenný prostor u nás mají kluby se silným zázemím, zastupující známé sporty, stejně jako kluby malé, které u nás v parku díky aktivitě a nadšení sportovních trenérů posilují dobré jméno zastupovaného sportu. A máme zkušenost, že právě malé kluby díky svému zapálení pro sport mají v září plno. Letos se u nás vystřídalo přes šedesát sportovních klubů z Pardubicka,“ zhodnotil Pavel Stara. První víkend se v parku představily Služby města Pardubic v rámci tradičního programu s názvem Zažij město, neděle patřila stále oblíbenějšímu překážkovému závodu pro děti i dospělé Gladiátor Run. V týdnu si park užívaly desítky příměstských táborů převážně z Pardubického kraje. Od pondělí do pátku sporty posílily ještě skvělé přednášky a filmy.

„Pardubice jsou letos Evropským městem koní, a tak jsme se rozhodli věnovat celé úterý 11. srpna kromě sportu také živému klenotu města, koním. Prezentoval se jízdní oddíl městské policie a pro děti byly připravené po celý den workshopy s koňskou tematikou. Úplnou novinku v programu jsme si pro letošek připravili také, a to Foxconn skatepark Pardubice freestyle zónu,“ jmenoval zajímavosti Pavel Stara. Ta byla po celou dobu konání sportovního parku k dispozici dětem a veřejnosti. Lidé si mohli vyzkoušet jízdu na rampě, jízdu zručnosti, k dispozici byla půjčovna BMX kol a koloběžek, včetně chráničů a helem. Vyvrcholením programu v naší zóně byl sobotní závod Monster Energy Grand BMX – oficiální závod o titul MČR ve freestyle BMX v minirampě. Tento závod, který se naposledy konal v roce 2016, se jel ve třech kategoriích a přilákal nejlepší jezdce této disciplíny z České republiky. 

Sportovní park uzavřela ještě jedna premiéra – v neděli odpoledne se parkem běžel první ročník charitativního běhu Foxconn run, startovalo na 250 běžců a částka 50 tisíc korun putovala na účet malé bojovnice Štěpánky Pospíšilové ze Starého Mateřova, která přišla na svět s vážnou zdravotní diagnózou.

Příští rok oslaví park páté narozeniny. „I když se bude konat olympiáda v Tokiu, nepředpokládáme změnu názvu ani posun termínu naší sportovní akce. Druhý srpnový týden je už osvědčený termín, na který jsou lidé zvyklí. Navíc díky spolupráci s Českým olympijským výborem je vyšší šance, že u nás přivítáme známé české olympioniky,“ nastínil vizi pro příští rok Pavel Stara. „Závěrem bych rád poděkoval za energie od spousty návštěvníků, kteří nám psali na sociální sítě nebo se za námi zastavili přímo na loděnici, bylo to pro nás pokaždé velikou vzpruhou. Už teď se těšíme na další ročník!“