Ve Sportovním parku Pardubice se na vás budeme v roce 2024 těšit od soboty 3. srpna až do neděle 11. srpna! :)

Pardubice - srdeční záležitost!

5.8.2019

Město, ve kterém sport a kulturu pojí vzájemnost a přátelství – to jsou Pardubice. Sportovní park se na soutoku dvou řek zabydlel v roce 2017. Tehdy přesně po roce vystřídal Olympijský park Pardubice, který měl nebývalý ohlas. A tak se Pardubice rozhodly nesportovat jen v olympijských ročnících. Dobře jim tak.

Pardubice však nelákají jen na sportovní výkony. Za návštěvu stojí jak jejich historické centrum, tak blízké okolí. Staré město – historický střed Pardubic – je tvořeno malebným Pernštýnským náměstím, ze kterého se tzv. zámeckou cestou dostanete přes Příhrádek na zámek. Ten spolu s Východočeským muzeem a Východočeskou galerií, které sídlí na zámeckém nádvoří, prochází letos a napřesrok významnými změnami v podobě rekonstrukce a budování nových expozic. Navzdory stavebním úpravám však všechny tyto instituce zůstávají otevřené a nabízí mnoho alternativních a lákavých variant, jak s nimi trávit volný čas, a to jak pro děti, tak pro dospělé.

Zámecké hradby jsou obklopeny nedávno zrekonstruovaným parkem Tyršovy sady. Několik set metrů dlouhá promenáda je lemována zelení z jedné strany, dětských hřištěm zhotoveným z přírodních prvků a zapadajícím tak do koloritu celých sadů ze strany druhé. Pokud promenádou půjdete z parku Na Špici směrem do centra, nemůžete minout květinovou kavárnu, která láká k posezení stejně tak jako množství kaváren a restaurací se zahrádkami na nedaleké třídě Míru. Rovněž před nedávnem zrekonstruovaná pěší zóna se oproti minulým letům proměnila k nepoznání.

Osobitou stavbou Pardubic je bezesporu Zelená brána se zhruba 60 metrů vysokou věží, ze které se naskýtá krásný pohled na Pardubice a okolí. Při výstupu na vyhlídku nelze minout historické expozice určené především dětem nazvané Kronika města Pardubic. V blízkém okolí Pardubic se nachází Kunětická hora, charakteristická dominanta východočeského Polabí, nabízející tři prohlídkové okruhy. Vede k ní podél řeky Labe upravená stezka, lákající k projížďce na kole, koloběžce či bruslích. Stejně tak se můžete vydat do nedalekých Lázní Bohdaneč a projít se naučnou stezkou Bohdanečský rybník.  Nedaleko je to z Pardubic i do hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech, které jsou domovem starokladrubských běloušů a vraníků. Město Pardubice i jeho o okolí nabízí návštěvníkům bezpočet kulturních i sportovních využití.

A co je důležité – vše ruku v ruce a na dosah!