Ve Sportovním parku Pardubice se na vás budeme v roce 2024 těšit od soboty 3. srpna až do neděle 11. srpna! :)

Přednášky v rámci SPP 2021

29.7.2021

Mindfulness – Všímavost v mezilidských vztazích (Robert Kučera)

  • Pondělí 9. 8. 2021 od 18:30 hodin
  • Zámek Pardubice

Všímavost, také známá pod anglickým názvem mindfulness, je schopnost, kterou máme všichni. Je to schopnost uvědomovat si, co se odehrává jak ve vnějším, tak i vnitřním světě, a to bez nutnosti to neprodleně posuzovat. Trénink všímavosti se v současné době těší celosvětové popularitě díky příznivým účinkům pro zvládání stresu, prevenci vyhoření, podpoře imunity i nastavení zdravé rovnováhy mezi osobním a pracovním životem. Tyto benefity byly opakovaně prokázány vědeckými studiemi.

V tomto workshopu ochutnáme RMT - Relational Mindfulness Training, který dává důraz na mezilidské vztahy a komunikaci. Všímavost se učíme rozvíjet během dialogu ve dvojicích i ve skupině a díky tomu je snadnější si uchovávat a dále rozvíjet hlavní benefity praxe všímavosti (snížení stresu, zvládání emocí, zlepšení pozornosti, laskavější přístup k sobě i k druhým) v džungli každodenních interakcí.

Proč byste si tuto přednášku měli přijít poslechnout?

Vztahy jsou i podle rozsáhlých studií to nejdůležitější, co v životě máme a jsou také zdrojem štěstí, spokojenosti a naplnění v životě. Přijďte ochutnat, jaké by to bylo, kdybychom jim uměli věnovat tu správnou pozornost. Vyzkoušíte si, jak je možné se ve vztazích uvolňovat a být více sami sebou.

Lektor: Robert Kučera (robert.kucera@mindfulnessclub.cz)

Účastníky prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

 

Jak na posilování odolnosti (Helena Wiesenbergová)

  • Úterý 10. 8. 2021 od 18:30 hodin
  • Zámek Pardubice

Potřebujete chvilku vypnout a dobít baterky? Přednáška vám nabídne základní principy k posilování psychické odolnosti a jednoduché tipy na zlepšení nálady. Seznámíte se s rituály na posílení mysli a získáte dobré rady, jak nastartovat zdravější životní styl a pracovat na svém pozitivním postoji, abyste si mohli plně vychutnat každý den.

Proč byste si tuto přednášku měli přijít poslechnout?

Přijďte načerpat optimistickou energii a inspirovat se tipy, jak být odolnější a spokojenější.

Lektor: Helena Wiesenbergová (helena.wiesenbergova@gmail.com)

Účastníky prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.

Beseda s psovodem Davidem Hynkem z HSZ Pardubického kraje

  • Středa 11. 8. 2021 od 18 hodin
  • Zámek Pardubice

Ročně se v České republice ztratí na 150 lidí. Mezi nimi je zhruba 20 dětí. Opakovaně bývají lidé zavalováni sesuvy půdy nebo zasypáváni troskami svého vlastního obydlí… K jejich nalezení používají záchranáři moderní techniku, ale ani tato technika se nevyrovná psímu čichu. Psi mají vysoce citlivý čich a člověk umí využít této jejich jedinečné schopnosti při hledání ztracených či zavalených lidí. 

Jak vypadá výcvik záchranářského psa od prvních krůčků až k vrcholu a jak probíhají záchranné práce se psy se můžete dozvědět na besedě v rámci Sportovního parku Pardubice, a to 11. srpna od 18 hodin na Zámku Pardubice.

Prosíme účastníky o dodržování aktuálních hygienických opatření.

Komentovaná prohlídka výstavy Nížina (Radek Kalhous)

  • Čtvrtek 12. 8. od 18:30 hodin
  • Zámek Pardubice - parkán

Co na vás čeká?

Fotografický soubor Radka Kalhouse pod názvem Nížina je součástí dlouhodobého projektu, který mapuje Pardubice a jejich okolí. Jedná se o fotografie krajiny na předměstích města, ale i otevřené krajiny Polabské nížiny. Fotograf se ve snímcích pokouší najít skrytou krásu této monotónní a ploché krajiny a svým subjektivním pohledem přenést náladu na diváka.

O autorovi

Radek Kalhous pracuje od roku 2000 jako fotoreportér deníků MF Dnes a Lidové noviny. V osobní tvorbě se nezaměřuje na konkrétní fotografický žánr – věnuje se krajině, portrétu i sociálnímu dokumentu. Jeho fotografie získaly řadu ocenění v rámci soutěže Czech Press Photo napříč všemi kategoriemi, rozsáhlou fotoesej o komunitě pardubických otužilců zveřejnil prestižní americký týdeník Time Magazine. Se snímky Radka Kalhouse je možné se pravidelně setkávat v českých a zahraničních galeriích.

Proč by dospělí měli napodobovat děti? (Jaroslav Salva)

  • Pátek 13. 8. 2021 od 18:30 hodin
  • Zámek Pardubice

Všichni hledáme ve svém životním snažení vzory či příklady, které chceme následovat. Netýká se to jenom sportovců nebo podnikatelů, ale zasahuje to prakticky do všech oborů lidského působení. Své vzory tak hledají i vědci, umělci či různí specialisté. Vlastně každý z nás od útlého věku vzhlíží ke vzorům, které chce následovat. Všichni jsme už někdy viděli malé děti, jak se snaží v různých situacích či aktivitách napodobovat dospělé. Dětské napodobování dospělých či starších sourozenců nám přijde roztomilé, někdy i směšné. Bohužel na tom neshledáváme nic, z čeho bychom si měli vzít příklad. A to je velká škoda. Existují totiž situace, ve kterých bychom měli my dospělí děti určitě napodobovat. A jsem přesvědčen, že by se nám to vyplatilo. Děti bychom měli napodobovat ve 4 důležitých dovednostech: radovat se, být zvídaví, projevit odvahu a vytrvat

Pojďme si společně připomenout, co jsme jako malí perfektně zvládali a postupem času jsme na to bohužel zapomněli. Podívejme se na 4 dovednosti, které nám velmi usnadní naše počínání bez ohledu na obor či činnost.

Lektor: Jaroslav Salva (jarda.salva@hotmail.com).

Všechny účastníky prosíme o dodržování aktuálních hygienických opatření.