Ve Sportovním parku Pardubice se na vás budeme v roce 2024 těšit od soboty 3. srpna až do neděle 11. srpna! :)

Takový byl Sportovní park Pardubice 2023

23.8.2023

… rozhovor s manažerem projektu Pavlem Starou

Z letošního ročníku mám, díkybohu, zase radost. Na prvním místě musím zmínit, že vzhledem k počasí a s tím souvisejícími neustálými organizačními změnami to byl to jeden z nejnáročnějších sportovních parků za těch uplynulých sedm let. Zvládli jsme to a jako tým jsme se hodně naučili.

Letošní park šel z vydatných dlouhotrvajících dešťů do extrémních veder v jednom týdnu. První dny naší akce jsme byli nuceni vzhledem k bezpečnosti na stanovištích náš sportovní park zcela zavřít na většinu dne, nebo dokonce na den celý – to se v letech předchozích stávalo naprosto výjimečně a pokud, tak jen na několik hodin. Byla to zkouška pro tým, dobrovolníky i sportovní kluby, ale i pro partnery projektu. Pořád jsme byli ve střehu, abychom mohli otevřít. Sledovali radary a předpovědi z několika zdrojů a hlásili, že otevíráme, jakmile to bylo jen trochu možné. Na návštěvnosti se to ve výsledku skoro nepodepsalo, lidé se na naši akci tak těšili, že park vzali v okamžiku otevření doslova útokem. Bylo ohromně dobíjející, když nám v dešti vyjadřovali podporu a chodili i s pláštěnkami a deštníky, když jsme otevřeli, opravdu houfně pak za dobrého počasí. Zmíním speciálně čtvrtek, což byl den, kdy padaly rekordy – ve čtvrtek 10. srpna máme díky QR kódům na kartách zaznamenán rekordní počet sportovců. Na jednom ze sportovišť se tento den vystřídalo 1400 dětí, a to je nejvyšší počet za sedm ročníků.

Počasí nelimitovalo akce v akci, ať už to byl překážkový běh Gladiátor race, který se konal i za neustálého deště de facto s předpokládanou účastí, kdy my jsme měli stanoviště zavřená, nebo naopak Barvám neutečeš, který se konal za velkých veder.

Přizpůsobil se projekt nepřízni počasí ve dnech, kdy bylo hezky?

Ano a za to bych moc rád poděkoval všem dobrovolníkům a sportovním klubům – díky jejich vstřícnosti jsme mohli prodloužit otevírací dobu parku celkem o sedm hodin a návštěvníci toto gesto velmi ocenili.

Kluby, které byly přihlášeny na první, deštivý turnus, kdy jsme museli zavřít, jsme oslovili s možností prezentovat se v závěru akce. Polovina z nich nabídku využila, takže jsme se vtěsnali a kluby si mohly nábor dělat v náhradním termínu.

Zvládli jsme extrémní park, bez partnerů by to ale tentokrát rozhodně nešlo.

Přesně tak. Počasí nám nepřálo, oporou nám kromě klubů a dobrovolníků byli také partneři a chtěl bych jim i touto cestou velmi poděkovat. Za obří podporu Statutárnímu městu Pardubice, které nás podporuje částkou 1,3 milionů korun, navíc máme signály, že nás bude podporovat i další tři roky. Stejně tak Pardubickému kraji, který nám po covidových letech navýšil příspěvek opět na půl milion korun. Obratově tento projekt vychází na zhruba pět milionů korun a bez peněz z podnikatelského sektoru se neobejdeme, obzvlášť když do projektu promluvilo počasí. Poděkování tedy patří našemu generálnímu partnerovi, společnost FOXCONN Česká republika, stejně jako všem dalším, ať už nás podporují finančně, nebo potřebným protiplněním. Nesmírně si vážíme každého z nich. Za pravidelnou aktuální dávku informací v době konání akce vděčíme hlavnímu mediálnímu partnerovi, Hitrádiu Černá Hora, ale samozřejmě všem dalším podporovatelům ze strany médií.

Do té vlny plné díků musím zařadit i poděkování všem kolegům z našeho projektového týmu, kteří tou akcí žijí po celý rok, berou si na tuhle akci dovolenou, obětují tomu většinu léta a letos opět potvrdili, jak skvěle dohromady fungují. Děkuji také dobrovolníkům, kteří pružně a ochotně reagovali na všechny změny a jeli v tom s námi, učili se a zajímali a třeba někteří z nich tu parkovou štafetu jednou převezmou po nás. Vyzdvihuji i letos práci trenérů a členů klubů s dětmi, bylo to náročné a byli skvělí. A poděkovat chci rozhodně návštěvníkům, že nás podporovali na sítích, nebo přišli za dešťů do parku, a když jsme otevřeli, byli tam s námi od začátku do konce.

Bude se koncept tohoto sportovního projektu měnit?

Na tohle odpovídám, že dobré auto má čtyři kola, volant, spolehlivý motor a karoserii. My máme sportovní kluby, dobrovolníky, hrací kartu, skvělý projektový tým. To funguje. V případě modernizace auta se můžeme bavit o face liftu karoserie, síle motoru, v případě sportovního parku je možné přidat novinky, loni zábavný běh Suchou nohou přes Labe, letos divácky atraktivní den se složkami IZS, zařadit autogramiádu atd. Ale žádnou výraznou změnu tenhle projekt nepotřebuje, park bude pořád o sportu a zážitcích s ním spojených, o klubech a o návštěvnících, jak byl nastaven na samém začátku. Stále platí, že to hlavní, co chceme, je, aby se děti hýbaly, poznaly rozličné sporty a vybraly si takový, který je bude bavit. A aby pochopily, že aktivní sportování by mělo být nedílnou součástí života.

 

Pavel Stara, manažer Sportovního parku Pardubice